Kontakt os
Brandsikkerhed i containerløsninger: Få kompetent rådgivning hos DC-Supply A/S.
Det har især klædt ham på i forhold til de funktionsbaserede brandkrav i BR18, ligesom han har tilegnet sig kompetencer indenfor:
- Risikovurdering
- Bygningsreglementets brandkrav
- Beredskabslovens brandkrav
- Regler for oplag af eksplosionsfarlige materialer
- Brandstrategi
- Aktiv brandsikring
- Passiv brandsikring.
Skal en containerløsning leve op til specifikke krav for brandsikkerhed, er du således hos DC-Supply A/S sikker på at få kompetent rådgivning indenfor brandsikkerhed og brandteknik. Det gælder både i forhold til at rådgive dig som kunde, men også i forhold til at diskutere brandsikkerhed med myndigheder og andre faggrupper, der evt. er involveret i projektet.
Fakta om CFPA Brandteknisk diplomuddannelse:
Diplomuddannelsen tager omkring et halvt år ved DBI – Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut, og omfatter både teori og praktiske øvelser. Den afsluttes med en skriftlig og en mundtlig eksamen. For at modtage et CFPA-diplom er det en forudsætning, at man både har bestået eksamen med et tilfredsstillende resultat og har deltaget i samtlige af uddannelsens moduler. Uddannelsen danner desuden dokumentationsgrundlag for personcertificering til brandrådgiver i brandklasse 2.
Brandsikker rådgivning med de rette kompetencer
Hos DC-Supply A/S har vi gennem mange år designet og bygget specialcontainere på et teknisk og håndværksmæssigt højt niveau. I vores interne tekniske afdeling møder du et stærkt hold af ingeniører, bygningskonstruktører, maskinmestre og tekniske tegnere, der arbejder tæt sammen med både produktions– og salgsafdeling for at imødekomme vores kunders individuelle ønsker og behov.
Er du klar til et containerbaseret projekt, men mangler kompetent og kvalificeret rådgivning omkring f.eks. brandsikkerhed og brandteknik – eller vil du vide mere om de utallige muligheder med specialbyggede containere – så kontakt os gerne. Du kan også læse mere om, hvordan du køber en specialcontainer hos os. Vi glæder os til at hjælpe dig!
Andre nyheder fra DC-Supply A/S:
Lej en fleksibel løsning til bolig eller erhverv i to sammenbyggede 40 fods containere
Lej en moderne opholdsløsning i to sammenbyggede 40 fods containere. Indrettet med opholdsrum/kontor, køkken, bad og separate værelser – ideel som både midlertidig bolig og til erhverv, f.eks. kontor eller personalebolig.
Mobil showroom container til leje
Lej en mobil showroom container fra DC-Supply A/S – ideel til messer, produktlanceringer og pop-up events. 20 fods container med glasfacade, lys, varme og 65″ TV. Hurtig levering og opsætning.
Mobilt slagteri til svineproduktion i Malaysia
DC-Supply A/S leverer et specialbygget, mobilt slagteri i containere til svineproduktion i Malaysia. Fleksibel, effektiv og klar til brug globalt.
Specialbygget messecontainer til Morsø Jernstøberi A/S
Unik specialcontainer til Morsø’s messestand: Funktionel og stilfuld specialbygget messecontainer fra DC-Supply A/S skabt i tæt dialog med kunden.
Vil du vide mere?
Vores erfarne personale står til enhver tid klar til at vejlede og rådgive dig - kontakt os gerne allerede i dag, hvis du vil vide mere.



